Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Może wydarzyć się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, co sprawia, że jego pierwsze symptomy bywają ignorowane, a pomoc dociera na miejsce zbyt późno. Są jednak pewne symptomy ułatwiające rozpoznanie zawału. Jeśli wystąpią, nie wahaj się wezwać karetki. W rozmowie z Pacjentami opowiedziała o nich dr n. med. Ewą Uścińska, kardiolog.
Farah El Kadhi była znaną influencerką, która zgromadziła na swoim Instagramie ponad milion obserwujących, z którymi dzieliła się swoim zamiłowaniem do podróżowania i mody. 36-latka zmarła niespodziewanie w trakcie wakacji. Znana jest prawdopodobna przyczyna jej śmierci.
Zawał serca jest jedną z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce i na świecie. Choć występuje głównie u osób w starszym wieku, obserwuje się coraz więcej przypadków zawału wśród młodszych pacjentów - przed ukończeniem 40. roku życia. Może wydarzyć się nagle, bez wcześniejszych sygnałów ostrzegawczych, ale mogą pojawić się pewne symptomy zwiastujące zbliżający się atak serca. Czerwona lampka powinna zapalić się w momencie, kiedy występuje pewien objaw, nierzadko bagatelizowany przez pacjentów. Na co należy zwrócić uwagę? Artykuł powstał na podstawie rozmowy z prof. dr hab. n. med. Łukaszem Małkiem, kardiologiem sportowym.
46-letni Mario Krueger był okazem zdrowia, a jednak pewnego dnia miał zawał. Okazało się, że atak serca spowodowało jedno białko. Jego podwyższony poziom może mieć wiele osób. O jakie chodzi i jak je wykryć?Na ryzyko wystąpienia zawału serca wpływają nie tylko niezdrowe nawyki, takie jak picie alkoholu czy brak ruchu, ale również czynniki genetyczne. Szczególne znaczenie ma białko zwane lipoproteiną, o którego istnieniu wie niewiele osób, a tylko część lekarzy jest świadoma jego związku z zawałem.
Tande Ramos to były reprezentant Brazylii w siatkówce. Sportowiec kilka dni temu przeszedł zawał serca. Obecnie przebywa w szpitalu w Rio de Janeiro, skąd podzielił się pouczającym nagraniem. Siatkarz opowiedział w nim o pierwszych objawach zawału.Zawał serca polega na niedokrwieniu serca, które skutkuje jego uszkodzeniami i martwicą. Bardzo często jest konsekwencją miażdżycy. Do zawału może przyczyniać się również stres. Istotne jest to, aby nie ignorować jego pierwszych objawów i dbać o swoje zdrowie najlepiej, jak to tylko możliwe – o to zaapelował Tande Ramos w swoim nagraniu.
Wiele osób obawia się zawału i słusznie – to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów w Polsce. Co roku zawał serca zabija nawet 15 tys. naszych rodaków. Najprostszą drogą, by mu zapobiec jest ruch. Ile kroków dziennie powinniśmy robić, by zmniejszyć jego ryzyko?Badania amerykańskich naukowców dowodzą, że istnieje związek między dzienną liczbą kroków a ryzykiem zawału. Wbrew pozorom wcale nie trzeba dużo, aby zwiększyć swoje szanse na zdrowe serce. Wystarczy znacznie mniej niż sugerowane przez wiele osób 8 tys. kroków dziennie. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy mniej chodzić – tego nigdy za wiele! Pamiętajcie, że ruch zmniejsza ryzyko wiele chorób: cukrzycy, zawału, nadciśnienia, osteoporozy.
Choroby układu krążenia stanowią najczęstszą przyczynę zgonów w Polsce i na świecie. Zawały i udary zdarzają się u coraz młodszych pacjentów, nawet u tych, którzy wcześniej nie mieli widocznych problemów zdrowotnych. Jak rozpoznać zawał serca? Jaka jest cecha charakterystyczna bólu zawałowego?